محل تبلیغات شما

گاه اشخاص را می بینیم که از موفقیت فراوان و در سطح جهان برخوردارند اما فاقد عزت نفس هستند . به کسانی برمی خوریم که از شهرت و اعتبار فراوان برخوردارند و با این حال عمیقا ناراضی ، مشوش یا افسرده هستند . ممکن است در ظاهر باوری از خود توانمندی و حرمت نفس را به نمایش بگذارند ، ممکن است ظاهرا با عزت نفس به نظر برسند ، اما در واقع اینگونه نباشند . چگونه می توانیم این اشخاص را در ک کنیم ؟

اگر نتوانیم به عزت نفس برسیم نتیجه اش اظطراب ، نداشتن احساس امنیت خاطر و تردید و دو دلی است شرایطی درناک است و چون اینطور است اغلب از ان طفره می رویم . می خواهیم هراسهایمان را منکر شویم و ظاهر عزت نفس زا که در واقع ان را نداریم به نمایش بگذاریم . اینگونه ، عزت نفس کاذبی در خود ایجاد می کنیم .

عزت نفس کاذب توهم باور خود توانمندی و حرمت نفس را که در اصل وجود خارجی ندارد به نمایش

می گذارد . عزت نفس کاذب وسیله ای غیر منطقی به منظور کاستن از اظطراب و نداشتن احساس امنیت خاطر است ، می خواهیم جای عزت نفس واقعی را بگیرد اما این اتفاق نمی افتد .

بسیاری از اشخاص خواهان عزت نفس از راههایی هستند که موثر واقع نمی شود . به جای اینکه عزت نفس را از طریق اگاهی ، مسولیت و انسجام و همیت دنبال کنیم ممکن است با روشهای کسب شهرت ، کسب ثروت ثروت یا بهره برداری جنسی به این مهم برسیم . توجه داشته باشید که ثروت خود فریب دادن را پایانی نیست .

عزت نفس ، تجربه ای صمیمانه است که در عمق وجود اشخاص وجود دارد . عزت نفس ان چیزی است که درباره خود می اندیشیم و احساس می کنیم . چیزی نیست که دیگران در مورد ان برای من تصمیم بگیرند . ممکن است دیگرن در مقام تحسین من صحبت کنند ولی با این حال من خودم را موجودی بی ارزش تلقی کنم .

موجب کمال تاسف است که بسیاری از مردم برای رسیدن به عزت نفس به همه جا نظر می کنند جز به درون خویش و بهمین دلیل در این جستجوی خود ناکام می مانند

اگر عزت نفس این داوری در خود باشد که من مناسب و در خور زندگی هستم ، اگر خود را شایسته و ارزشمند بدانم ، اگر عزت نفس تجربه کردن باوری باشد که به خود اعتماد کنیم ، کسی جز من نمی تواند که این احساس را در خود ایجاد وان را حفظ کند .

منبع اصلی عزت نفس در درون ماست . مهم کاری است که ما می کنیم . نه اینکه دیگران چه می کنند . وقتی به عوامل بیرون از خود نگاه می کنیم و از ان ها احساس عزت نفس می طلبیم گرفتار تراژدی می شویم مطنا بهتر است با کسانی که از عزت نفس بالاتری برخوردارند معاشرت کنیم . کسانی که دوست عزت نفس ما هستند از کسانی که دشمن عزت نفس ما هستند برای معاشرت ترجیح دارند .

انسان موجودی اجتماعی است که دیگران روی او تاثیر می گذارند اما نفوذ پذیری اشخاص هرگز به یک اندازه نیست .

موثرترین راه رسیدن به ازادی بالاتربردن سطح  اگاهی است . هرچه شخص منابع درونی خود را افزایش دهد تاثیر عوامل بیرونی کمتر می شود لازمه این کار این است که به بدن خود گوش دهیم توجه به احساست خود را یباموزیم اندیشیدن برای خود را یادبگیریم .

لیلا حسین زاده کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی . وکارشناس روان شناسی عمومی

برگرفته از کتاب عزت نفس تالیف ناتانیل براندن .

تسلط بر خود : کتاب بازیها .اریک برن .

برای چه زنده هستم ؟

عزت نفس کاذب ... ناتانیل براندن

عزت ,، ,کنیم ,ان ,اشخاص ,ممکن ,عزت نفس ,است که ,ممکن است ,می کنیم ,خود را ,نداشتن احساس امنیت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

مدرسه شاد من