محل تبلیغات شما

ویکتور فرانکل ، روانشناس معناگرا ، در کتاب ، انسان در جستجوی معنا " برای معنا بخشیدن به زندگی سه راه را پیشنهاد می کند .

1- اگر انسان چیزی را خلق کند ، زندگی اش می تواند معنا داشته باشد . در اینجا انسان از خود سوال می کند .؟

من برای چه زنده هستم ؟

2- انسان معنا را در شیوه تجربه کردن زندگی یا کسی را دوست داشتن می بیند . در اینجا انسان از خود می پرسد : من برای چه کسی زنده هستم ؟

3- انسان معنا را در بحبوحه مشکلات سنگین در می یابد : طرز بر خوردی که ما ان را نسبت به رنج انتخاب می کنیم .

در جایی که ما با یک سرنوشت غیر قابل تعقییر روبه رو می شویم ، مثلا یک بیماری لاعلاج ، مرگ یک عزیز ، یک موقعیت نا مید کننده و

زندگی را معنا می کنیم . در اینجا انسان از خود می پرسد : چرا نگرش مثبت در برابر سرنوشت غیر قابل تغییر و اجتناب نا پذیر نداشته باشم ؟.

ویکتور فرانکل معتقد است که درست در جایی که ما با یک موقعیت روبه رو می شویم که به هیچ وجهه نمی توانیم ان را تغییر دهیم . از ما انتظار می رود که خود را را تغییر دهیم ، رشد کنیم . بالغ شویم و از حد خود فراتر رویم .

"گوردن الپورت " در مقدمه کتاب فو ق الذکر از فرانکل می نویسد :" اگر زندگی رنج بردن است ، پس برای زنده ماندن ناگزیر باید معنایی در رنج بردن یافت .

اگر اصلا زندگی خود هدفی داشته باشد ، رنج ومرگ نیز معنا خواهد یافت .

اما هیچ کس نمی تواند این معنا را برای دیگری بیابد .

هر کس باید معنای زندگی خودش را خودش جستجو کند و مسولیت ان را بپذیرد . اگر موفق شود ، با وجود همه تحقییرها ، به زندگی ادامه خواهد داد .

موفق باشید .

لیلا حسین زاده . روانشناس عمومی

تسلط بر خود : کتاب بازیها .اریک برن .

برای چه زنده هستم ؟

عزت نفس کاذب ... ناتانیل براندن

، ,زندگی ,معنا ,انسان ,یک ,رنج ,برای چه ,از خود ,انسان از ,زنده هستم ,معنا را

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها